Субота, 12.07.2025, 22:52
Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Статті

Архів.Високий замок.1.10 2003 рік

Мертва біла ріка

тече через село Дідилів Кам’янсько-Бузького району. Селяни збираються перекрити трасу, аби привернути громадськість до своєї біди.
Мертва біла ріка

У селі Дідилові Кам’янсько-Бузького району прийшло давно забуте відчуття дитинства: коні на пасовищі, стара верба, що схилилася над рікою – дивовижно мальовнича місцевість. Але то оманливий затишок. Місцевий мешканець Іван Кулик запрошує ближче до річки: "Подивіться, що тут тече”.

Ота напасть прийшла у село років чотири тому. Михайло Чуба, житель сусіднього Хрінова, згадує, що коли уперше їхня річечка Думна (а з неї споконвіку пила воду худоба, тут плюскалися качки, а іноді навіть діти) змінила колір, насамперед на це відреагувала риба. Напівживі щупаки і карасі плавали животами догори – діти ловили їх руками, аж доки хтось із дорослих не насварив і не порозганяв – хтозна, що то за напасть. Селяни забили на сполох по-справжньому, коли у селі почали гинути качки, хворіти на незрозумілу хворобу худоба. Приблизно у половини сільського поголів’я корів з’явилися ознаки невідомого захворювання. Пасовище залишилося без головного - водопою, що для села - велика біда. Сільський голова Володимир Максимець (до речі, ветеринар за фахом) розіслав листи до районного начальства з проханням про допомогу. Коли довкола проблеми здійнявся галас, згадують селяни, на якийсь час (диво та й годі!) вода стала чистішою, але потім знову потекла "молочна” ріка. І то з іще більш насиченим запахом. Аж густа.

У Дідилові селяни висувають кілька версій щодо того, що відбувається. В сусідньому Ременові, розповідають, є два підприємства – молочний комбінат і завод "Галичина”, де виготовляють соки. Так що спершу, побачивши білу воду, люди подумали, що у ріку вилилося молоко. Але запах аж ніяк не молочний. Тому селянське аматорське розслідування дійшло висновку: корені біди слід шукати в "Галичині”. Тим паче, вода стає "мертвою” зазвичай від середини серпня до кінця жовтня – початку листопада, тобто тоді, коли по селах масово заготовляють яблука. І так вже не перший рік.

...Днями відбувся схід села. Виплеснувши обурення з приводу того, що їх потихеньку труять, люди заговорили про крайній захід: "Треба перекрити трасу”. Заступник голови районної ради, керівник секретаріату Віталій Шульган, який також приїхав у село, розповів, що, аби з’ясувати, що тут відбувається, буквально позавчора виїхав на ременівські підприємства – молокозавод і "Галичину”. На молокозаводі відходи збирають у гігантські резервуари і відвозять на утилізацію до львівської фірми. На підприємстві "Галичина”, на перший погляд, теж начебто все гаразд – працюють триетапні очисні споруди (у попередні роки їх тут не було), з яких виливається чиста вода.

Тобто відповіді на запитання, що відбувається з Думною, так і нема. Може, хоч проби води, що їх узяли представники районної санепідемстанції та управління екології й природних ресурсів, щось прояснять.

"Молочна” ріка непокоїть не тільки Дідилів, але й сусіднє село Убині. В Убинях людям ще гірше – Думна протікає поблизу хат, а не за 500 метрів від села, як у Дідилові. "Треба ж, – зітхають люди, – і ці нечисті води впадають у Буг”. Схоже, каже пан Шульган, доведеться створити комісію із залученням відповідних фахівців, яка з’ясує причини дідилівської біди. Наразі через Дідилів тече мертва ріка Думна. Мертва риба, хвора худоба – на чиїйсь совісті. На чиїй?

Відповідь на це запитання влада мусить знайти.


с. Дідилів,
Кам’янсько-Бузький район.


На фото: Думна посивіла від хімії... 

Категорія: Статті | Додав: ALFA (12.04.2012)
Переглядів: 880 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]